Logo

Dnes/
19/05/2024

Automatizácia značenia? Vyplatí sa aj pre menšiu rodinnú firmu

Ako sme spoločnosti Náhlík & Náhlík zautomatizovali aplikovanie etikiet na oválne fľaše.

Automatizácia značenia? Vyplatí sa aj pre menšiu rodinnú firmu

O firme

Náhlík & Náhlík s.r.o. je rodinné mäsiarstvo z Moravy, ktoré je na trhu už 16 rokov. Ako to u rodinných firiem býva, na jej rozjazde stáli bratia Náhlíkovi s manželkami. Vďaka kvalite výrobkov sa zákazky rozrastali a bolo potrebné najať ďalšie posily.

Teraz zamestnáva spoločnosť 25 ľudí a denne jej výrobou prejde 2000 kg surovín. Celkom je v portfóliu spoločnosti 26 rôznych výrobkov, ktoré sú pravidelne oceňované v súťaži „Chuť Južnej Moravy“.

Počiatočný stav: Ručné lepenie etikiet na fľaše

Pred vytvorením linky sa etikety lepili ručne. A to na 0,5 l fľaše, ktoré boli dovezené z autoklávy (stroje určeného na sterilizáciu potravín).

Požiadavky: Zautomatizovať lepenie etikiet

Klient mal tri základné požiadavky, ako si riešenie predstavuje:

  • zautomatizovať proces lepenia etikiet,
  • etikety budú lepené na poháre z návinu,
  • na jeden pohár sa aplikuje vždy jedna etiketa.

Riešenie: Dopravník s aplikátorom etikiet

Ako vyzerá výsledné riešenie? Pracovníci vyskladajú poháre do vstupného zásobníka, odkiaľ sú automaticky odoberané dopravníkom s manuálne voliteľnou rýchlosťou.

Poháre ďalej putujú po doštičkovom dopravníku, kde sa na ne nalepí etiketa z aplikačnej hlavy. Následnou rotáciou pohára medzi zažehľovacími pásmi dôjde k zažehleniu etikety na pohári.

Po nalepení sú poháre odvezené dopravníkom na ďalšie spracovanie.

Výsledok: Jednoduché značenie pre rodinnú firmu

Aj v malej firme znamená automatizácia výraznú úsporu času aj nákladov – zamestnanci, ktorí pôvodne lepili etikety, sa môžu venovať inej činnosti.

Výsledným riešením pre mäsiarstvo Náhlík & Náhlík je inštalácia aplikátora etikiet na sklenené oválne fľaše, ktorý lepí etikety rýchlosťou 35 kusov za minútu. Rýchlosť sme stanovili tak, aby nadväzovala na ďalší výrobný proces.

Použité zariadenie

WEBER ALPHA COMPACT

WEBER ALPHA COMPACT

Aplikátor do linky

Aplikáror, ktorý aplikuje etikety priamo vo výrobnej linke a tým zvyšuje produktivitu a výkon. Aplikačný cyklus je až 600 etikiet za minútu. Jednoduché ovládanie aplikátora pomocou 3 tlačidiel. Maximálna rýchlosť aplikácie etikiet je až 50 m/minútu.