Aké sú kľúčové míľniky v histórii laserového značenia?
Laserové značenie je technológia, ktorá umožňuje presne a trvalo označovať rôzne materiály za použitia laserového lúča. Od svojho objavu v 60. rokoch 20. storočia prešla táto inovatívna technológia významným vývojom a našla široké uplatnenie v priemyselných, lekárskych a ďalších odvetviach.
V roku 1960 bol prvýkrát úspešne vytvorený laser Theodore Maimanom. Tento objav bol založený na princípe stimulovanej emisie, ktorý umožňuje uvoľňovanie koherentného svetelného žiarenia.
Už v 60. a 70. rokoch začali vznikať prvé experimenty s laserom na značenie rôznych materiálov. Vtedajšia technológia však nebola príliš efektívna a laserové značenie bolo obmedzené na experimentálnu úroveň.
Laserové farbenie: Ďalším zaujímavým experimentom bolo skúmanie laserového farbenia. Aj keď tento koncept nebol široko používaný, skúmanie laserových farieb otvorilo cestu pre neskoršie výskumy v oblasti laserového značenia a tlače.
Laserová interferometria: V tejto dobe sa tiež začali používať lasery pre interferometrické merania. Interferometria umožňuje meranie vzdialeností s extrémne vysokou presnosťou a nachádza široké uplatnenie v priemysle aj vedeckom výskume.
V 70. a 80. rokoch sa začali rozvíjať CO2 lasery, ktoré umožňovali značenie a gravírovanie rôznych materiálov s väčšou presnosťou a účinnosťou. Tieto lasery používajúce plynovú zmes CO2, dusíka a vodíka dosiahli výkon, ktorý umožňoval priemyselné využitie.
Na začiatku 21. storočia prišla ďalšia kľúčová inovácia – vláknové lasery. Tieto lasery používajú vlákno ako aktívne prostredie namiesto plynovej zmesi. Vláknové lasery ponúkajú vysoký výkon, vyššiu účinnosť a menšie rozmery, vďaka tomu sú ideálnou voľbou pre priemyselné značenie.
Green laser bol objavený ako výsledok výskumu v oblasti laserov. Prvý zelený laser bol založený na technológii štvoruholníkového lasera zvaného Nd:YAG (neodymium-doped yttrium aluminum garnet). V roku 1962, Americký vedec Robert N. Hall úspešne vyrobil prvý Nd:YAG laser, ktorý emitoval zelené svetlo s vlnovou dĺžkou okolo 1064 nanometrov. Počas 21. storočia došlo k pokroku v technológiách, ktoré umožnili zvýšiť výkon green laserov. Tým sa otvorili nové možnosti na ich využitie v rôznych priemyselných aplikáciách, ako je rezanie a zváranie kovov, laserové značenie, a ďalšie.
V 70. a 80. rokoch 20. storočia došlo k prelomu v technológii UV laserov s vývojom excimerových laserov. Excimerové lasery pracujú na princípe stimulovanej emisie plynov, pričom laserové žiarenie sa generuje z excimérov – molekúl zložených z dvoch rôznych atómov. Tieto lasery umožňujú produkciu ultrakrátkych pulzov UV žiarenia s vysokou energiou. UV lasery našli široké uplatnenie v priemysle, najmä v mikroelektronike. Proces litografie pomocou UV laserov umožňuje vytvárať extrémne malé štruktúry na čipoch a polovodičoch. To bolo kľúčové pre zvýšenie výkonu a kapacity moderných elektronických zariadení.
S rastúcimi možnosťami a výkonom laserov sa začalo laserové značenie stávať nevyhnutnou súčasťou priemyselných procesov. Využíva sa na identifikáciu, označovanie, gravírovanie, rezanie a mnoho ďalších aplikácií na rôznych materiáloch, vrátane kovov, plastov, skla, keramiky a dreva.
Laserové značenie našlo aj svoje miesto v medicíne, najmä v chirurgii a dermatológii. Využíva sa na značenie a odstránenie nádorov, odstránenie tetovania, zlepšenie vzhľadu jaziev a ďalších lekárskych procedúr.
V súčasnej dobe pokračuje vývoj laserových technológií. Sú vyvíjané nové typy laserov, zlepšuje sa presnosť a rýchlosť značenia a vyrábajú sa špeciálne systémy pre špecifické aplikácie. Laserové značenie je kľúčovým nástrojom v modernej priemyselnej výrobe, logistike, a je využívané aj v ochrane proti falšovaniu a zabezpečeniu produktov.
Laserové značenie je fascinujúca technológia, ktorá prešla dlhú cestu od svojho objavu. Od prvých pokusov v laboratóriách až po rozsiahle priemyselné a lekárske aplikácie, laserové značenie prispelo k mnohým odvetviam a stalo sa nevyhnutným nástrojom v modernej spoločnosti. S ďalším vývojom laserových technológií je možné očakávať, že bude mať ešte širšie využitie a pozitívny vplyv na rôzne odvetvia ľudskej činnosti.
Vyplňte formulár nižšie alebo nám zavolajte na 736 756 383.
Pošlite nám vzorku vášho výrobku. Ak máte, pridajte technické listy alebo vizualizácie.
VNa vašom výrobku zadarmo otestujeme rôzne technológie značenia a vyberieme tú, ktorá mu sadne najlepšie. Vzorku vám na druhý deň dovezieme – alebo aspoň detailne nafotíme a pošleme e-mailom.
Narovinu prezradíme obstarávaciu cenu, prevádzkové náklady, servisné intervaly aj cenu za servis. Keď vám čokoľvek nebude vyhovovať, nájdeme vhodnejšiu alternatívu.
Vybranú priemyselnú tlačiareň k vám dopravíme, nainštalujeme a otestujeme. Tiež zaškolíme váš personál. Potom sme pripravení prísť kedykoľvek to bude potrebné. Stačí volať náš servis 24/7.
Oddelenie marketingu
Po odoslaní vás bude kontaktovať náš technologický odborník. Pomôže vám v prípade potreby zapožičanie tlačiarne, vytváranie vzorky alebo nacenenie projektu.
Oddelenie marketingu
Oddelenie marketingu